Działania

 

Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska wraz z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, oddziałem warszawskim Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie oraz Stowarzyszeniem Wolnego Słowa zorganizują dnia 10 grudnia 2016 roku historyczną grę miejską pt. „Spacerniak’ 81” na terenie Warszawy. Inicjatywa jest powiązana z obchodami 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

 

Gra rozpoczyna się w więzieniu na Białołęce a kończy w Areszcie na Rakowieckiej. Uczestnicy w 5 – 10 osobowych grupach będą przemierzali historyczne miejsca wydarzeń związanych z wprowadzeniem stanu wojennego m.in.: Areszt Śledczy Warszawa Białołęka, Kościół pw. Św. Stanisława Kostki, ul. Jezuicka przy tablicy upamiętniającej Grzegorza Przemyka, Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego, Plac Piłsudskiego, ul. Mokotowska – siedziba Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”, Marszałkowska 7 – siedziba SWS, Areszt Śledczy Warszawa Mokotów – ul. Rakowiecka. W trakcie gry miejskiej uczestnicy będą wcielali się w role działaczy opozycji antykomunistycznej a zadania związane będą z różnymi formami kontestacji antyreżimowej. W każdym punkcie gry uczestniczy otrzymają pamiątki związane z historią Polski.

http://sw.gov.pl/pl/o-sluzbie-wieziennej/muzeum-zolnierzy-wykletych-i-wiezniow-politycznych-prl/aktualnosci/news,43605,gra-miejska-spacerniak-81.html – na tej stronie dostępny jest regulamin gry.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Przy okazji 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska wraz z Klubem Jagiellońskim ma zamiar w najbliższym czasie wydać pierwszy komiks poświęcony historii Solidarności Walczącej pt. „Ekstrema”. Wydrukowane zostały już pierwsze jego fragmenty a w planach są kolejne części.

 

Komiks przedstawia historię reprezentanta pokolenia, na którym stano wojenny w Polsce odcisnął znaczące piętno, często niszcząc kariery i życie prywatne. Bohaterowie tamtego okresu to postacie nietuzinkowe, które doskonale nadają się do uwiecznienia na komiksowych kartach.

Fabuła komiksu została zainspirowana książką Igora Janke „Twierdza” oraz innymi publikacjami na ten temat.

Mecenasem projektu jest Fundacja Banku Zachodniego WBK a partnerem Fundacja Wolne Dźwięki

Twórcami komiksu są: Daniel Górnicki, Joanna Polkowska, Bartek Wójcik, Michał Gawriłow oraz Tomek Taras.

W ramach obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zorganizowany również zostanie Piłkarski Turniej „Solidarności”, który jest przeznaczony dla gimnazjalistów. Organizatorem tego turniej jest Uczniowski Klub Sportowy Żagle Warszawa.

Nie będzie to jednak zwykły turniej piłkarski. Wydarzenie, które zostanie zorganizowane będzie miało elementy edukacyjno-patriotyczne czy też kulturalne. Przy wykorzystaniu cieszącej się popularnością wśród młodzieży piłki nożnej oraz postaw sportowych pragniemy również opowiadać o ważnym momencie w historii Polski jakim był stan wojenny oraz promować bohaterskie postawy osób zaangażowanych w nierzadko heroiczną walkę o wolność kraju. Tacy ludzie i takie zachowania powinny stać się pewnym azymutem wychowawczym dla młodzieży. Turniej „Solidarności” ma z jednej strony wymiar edukacyjny, jednak pragniemy aby miał on również wymiar praktyczny. Dlatego też staramy się czerpiąc z wzorców Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego solidaryzować z ludźmi, którzy potrzebują i liczą na nasze wsparcie. W związku z tym w turniejowy dzień w niedzielę odbędzie się loteria fantowa. Dochód z niej pozyskany przeznaczony zostanie na Błażeja Cymermana, który to stracił obydwie nogi po przejściu ciężkiego wypadku.

W trakcie turnieju uczestnicy oprócz wrażeń czysto sportowej rywalizacji, doświadczą również pogadanek na temat ruchu „Solidarności” a nawet będą świadkami rekonstrukcji odzwierciedlającej pacyfikację działalności opozycyjnej przez oddział ZOMO. Za ten element urozmaicający rozgrywki odpowiedzialna jest Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska.

Turniej rozegrany będzie w hali sportowej przy ul. Polnej 7a na warszawskim Śródmieściu w sobotę 10 grudnia. Z kolei w niedzielę 11 grudnia dalsza część rozgrywek będzie miała miejsce od godziny 12:00, również Warszawie przy ul. Poezji 5.

 

 

Naszą propozycją na zbliżające się okoliczności ważnej rocznicy historycznej są również „Żywe lekcje historii”.

Projekt będzie skierowany przede wszystkim do szkół licealnych. Jego głównym zadaniem będzie uatrakcyjnienie nauki historii Polski z okresu lat 80-tych (w tym i stanu wojennego) poprzez inscenizacje historyczne mające odbywać się przy okazji lekcji historii w wybranych szkołach. Uczniowie będą mogli uświadczyć klimatu tamtych lat na własnej skórze a przez to ich nauka będzie bardziej angażująca oraz pozostawiająca zapewne szczególne piętno. Istotnym dla nas jest również fakt wypromowania w ten sposób większego zainteresowania uczniów oraz nauczycieli historią okresu ostatniego dziesięciolecia w PRL-u, który to tak często zaniedbywany jest i bagatelizowany w programie nauczania lekcji historii.